O SPAC

Občanské sdružení Slezský pohár amatérských cyklistů, spolek (SPAC) je jednou ze šesti celoročních soutěží amatérských cyklistů v České republice, které spadají pod Sdružení amatérských cyklistů (SAC ČR). SPAC jde cestou zpřístupnění závodní cyklistiky všem zájemcům, kde k účasti na jednotlivých závodech není podmínkou vlastnit licenci SPAC. 

SPAC jde cestou zpřístupnění závodní silniční cyklistiky všem zájemcům, kde k účasti na jednotlivých závodech není podmínkou vlastnit licenci SPAC, nutná je jen v případě startu na mistrovství republiky amatérských cyklistů (MR SAC ČR). 

Závodníci jsou rozděleni podle věku do kategorií, tak jak určuje soutěžní řád SACu. Muži od 19 let po deseti letech do 5 kategorií A, B, C, D, E a F. Ženy jsou rozděleny do dvou kategorií, od 15 do 39 let jako ŽA a starší než 39 let v ŽB. Poslední kategorií označenou M jsou junioři (15 až 18 let). Dále je pořadatelům doporučeno vypisovat i kategorie pro děti a handbike a umožnit tak závodit kromě těch nejmenším i tělesně postiženým sportovcům. Dle záměru pořadatele startují jednotlivé kategorie samostatně nebo mohou být částečně sloučeny. Některé závody mají hromadný start všech kategorií najednou – hodnoceny a bodovány jsou ale všechny samostatně. 

Na konci sezóny se cyklisté scházejí na závěrečném vyhlášení, kde jsou odměněni za své celoroční úsilí. Ti nejlepší jsou vyhlášeni v kategorii jednotlivců, v soutěži družstev a dalších doplňkových soutěžích (např. v soutěži o nejlepšího vrchaře, sprintéra a časovkáře).