Historie SPACu

Historie Slezského poháru amatérských cyklistů (SPAC) se začíná psát v roce 1998 prvním ročníkem, kdy za přispění hlavních iniciátorů a současně organizátorů několika závodů Miroslava Gerycha a Miloše Velkoborského z klubu Amatérská cyklistika Poruba se na Ostravsku sdružilo několik pořadatelů amatérských závodů v silniční cyklistice. Po vzoru už fungujících lig zavedli celoroční soutěž s bodováním jednotlivých závodů a průběžným hodnocením pořadí. Od roku 2000 byly zavedeny licence a SPAC se stal pod vedením prvního ředitele soutěže Tomáše Poláčka členem Sdružení amatérských cyklistů ČR (S.A.C. ČR). Tím se všem zájemcům nabídla možnost startu na Mistrovství republiky amatérských cyklistů České republiky v časovce jednotlivců a silničním závodě.

Během trvání soutěže se skladba závodů dost měnila, jedním z prvních závodů s delší tradicí byly dnes už bohužel zrušené závody Ostrava – Kružberk – Ostrava, Lašská časovka a Jilešovické okruhy. V současné době mezi už tradiční závody SPAC, které se stále jezdí, můžeme zařadit hned 5 akcí, a to : zahajovací závod Tour de Čupek s pověstným dojezdem na kopci Čupek, závod do vrchu Tour de Javorový, Mokrolazeckou 60 s neméně pověstným úvodním hrabyňským kopcem, Velkopolomské okruhy a také Velkou cenu Lašska, která se jezdí trochu netradičně na dvou okruzích s bodovací sprintérskou a vrchařskou prémií.

V roce 2003 byl Slezský pohár poprvé pořadatelem amatérského mistrovství – časovka jednotlivců se jela na zcela uzavřené cestě mezi Ostravou a Havířovem a silniční závod se konal na trase Velkopolomských okruhů prodloužených o jilešovické serpentiny.

Od prvních ročníků měla soutěž kvalitní úroveň, po zavedení licencí a úbytku závodů ale postupně klesal počet pravidelných účastníků. Po slabších letech od roku 2006 opět není podmínkou ke startu na závodech SPAC vlastnit licenci a soutěž je otevřena pro širokou sportovní veřejnost. Zazávodit si tak může úplně každý a i po odjetí jednoho závodu je jeho účastník započítán do průběžného pořadí.

Ve vedení poháru se mezitím vyměnili Bohumil Mecner s Rostislavem Šafratou a v roce 2007 – jubilejním 10. ročníku – se stal čtvrtým ředitelem soutěže Zbyněk Raška. Po návrhu Karla Kempného byla navázána spolupráce s Moravskoslezským svazem cyklistiky a majitelé licencí SPAC tedy mohou startovat i na závodech spadajících pod Moravskoslezský krajský svaz. Od tohoto roku také vítězný tým v soutěži družstev, poprvé zavedené v roce 2001, získává putovní pohár.

V roce 2008 bylo v každé kategorii vyhlášeno šest nejlepších závodníků a navíc byly vyhlášeny doplňkové soutěže o nejlepšího časovkáře a vrchaře.

SPAC nemá vysloveně dominantního závodníka, z nejúspěšnějších cyklistů můžeme ale jmenovat Miroslava Bartoše, Petra Homolu, Milana Masného, Pavla Daněčka a z těch mladších Pavla Kokeše, Tomáše Celtu a Alenu Petříčkovou – ti všichni dokázali celkově zvítězit ve svých kategoriích více než jednou.